top of page

História Limy

Dnešné územie hlavného mesta bolo v predkolumbovskej ére obývané miestnymi kmeňmi. Pred príchodom inkskej kultúry, dediny v okolí riek Rimac a Lurín boli zoskupené do združenia pod názvom Ychsma. Ich prítomnosť nechala stopy v podobe 40 pyramíd. Keď Inkovia región obsadili, vystavali tu svoje vlastné budovy. Po porážke Inkov hŕstkou konkvistádorov na čele s Franciscom Pizarrom, bola potreba vybudovať nové hlavné mesto. Poloha Ychsmi bola veľmi vhodná. Úrodné údolie s dostatkom vody a dreva, blízko oceána.


Podľa prvých španielskych kroník región Lima bol pôvodne nazvaný Itchyma. Ešte pred inkskou okupáciou v 15. storočí tu stála známa veštiareň, ktorú návštevníci nazývali Limaq, čo v jazyku kečua znamená „rečník“. Táto veštiareň však bola Španielmi zničená a na mieste bol vybudovaný kostol. Názov oblasti v miestnom jazyku však pretrval a kroniky ho zaznamenali ako Ychma. Moderní učenci sú presvedčení, že názov Lima vznikol španielskou výslovnosťou pôvodného mena Limaq. S týmto názvom takisto môže súvisieť aj meno rieky, ktorá mestom preteká – Rimac. Existujú domnienky, že ľudia z vysokohorských oblastí vyslovovali slovo „Limaq“ ako „Rimac“. Keď pôvodní obyvatelia v tejto oblasti vymreli, čoraz častejšie sa začal používať názov tak, ako ho vyslovovali ľudia z vysočiny a tak sa stalo, že do záznamov sa rieka dostala pod týmto menom. Ak by sme tomuto faktu uverili, súčasný názov mesta a rieky mohol prameniť z jedného pôvodného slova „Limaq“, ktoré však bolo skomolené španielskou výslovnosťou a výslovnosťou ľudí s vysočiny.


Mesto bolo založené 18. januára 1535 konkvistádorom Franciscom Pizarrom ako Ciudad de los Reyes – Mesto kráľov. Dôvod, prečo mesto dostalo toto meno bol dátum 6. Január, sviatok zjavenia Pána a v tento deň sa rozhodlo, že mesto vznikne. V starých mapách sa uvádzajú spolu oba názvy. Lima aj Ciudad de los Reyes. Ochrana pobrežia pred nevítanými dobrodruhmi sa stala veľmi dôležitá a to bol aj dôvod na založenie Limy. Budovať sa začalo na južnom brehu rieky Rimac.


V roku 1536 bolo nové mesto obliehané vojskami Manco Inca, ktorý povstal proti španielskej nadvláde, ale povstanie bolo po ťažkých bojoch v uliciach mesta potlačené. Dňa 7. Decembra 1537 cisár Karol V. udelil mestu erb.
V roku 1543 sa Lima stala hlavným mestom novoutvoreného kráľovstva Peru. Až do roku 1739, keď vzniklo na území dnešnej Kolumbie kráľovstvo Nová Granada, bola metropolou všetkých juhoamerických španielskych teritórií.
V roku 1551 tu bola založená prvá univerzita San Marcos, ktorá funguje dodnes a v roku 1584 prvá tlačiareň.


Piatym miestodržiteľom v Lime sa stal v roku 1569 Francisco de Toledo. Počas 14 rokov svojej vlády, ktorá sa vyznačovala ešte väčšou krutosťou ako Pizarrova, vybudoval v Peru veľmi efektívny systém. Osvedčil sa počas nasledujúcich dvoch storočí. Kým najvyššie funkcie ostávali vyhradené pre Španielov, na nižšie stupne administratívy vymenovával domorodých úradníkov, ktorí riešili každodenné problémy obyvateľstva.

 

V 17. storočí Lima prekvitala ako centrum obchodnej siete. Dôležitou súčasťou bol obchodný prístav Callao, z ktorého sa vyvážalo peruánske striebro. Tento rozkvet sa odrazil aj na populácii, ktorá závratnou rýchlosťou stúpala. V roku 1615 bola populácia 26.087 a do roku 1812 stúpla na číslo 63.900. Z toho bolo 18.210 Španielov a Creolov, 10.643 Indiánov, 4.897 miesticov, 10.231 slobodných „farebných“, 17.881 čiernych otrokov a 2.056 príslušníkov iných rás.


Nedá sa povedať, že Lima bola bezpečné mesto. Dôležitú úlohu tu zohrávali prírodné podmienky, ktoré k Lime  priaznivé neboli. Už v roku 1687 silné zemetrasenie zničilo väčšiu časť mesta a jeho okolia. Choroby a nedostatok potravín po katastrofe spôsobil pokles populácie v roku 1692 pod 40.000. Toto zemetrasenie spolu s krízou v obchode a znížením produkcie striebra poznačilo rozvoj Limy. Ďalšie vážne zemetrasenie zničilo prístav Callao. Táto udalosť viedla k vzniku  sviatku El Seňor de los Milagros – Pán Zázrakov a ľudia si tento deň každoročne v októbri uctievajú dodnes.


Okrem prírody Limu ohrozovali aj piráti a lupiči v Tichom oceáne. V roku 1624 holandská výprava napadla prístav Callao, boli odrazení miestokráľom Diego Fernández de Córdobom. Ako ochranu pred týmito živlami boli postavené hradby.

Copyright 2012 PERUANITA como siempre perú

bottom of page